piątek, 3 czerwca 2016

SJP dla Kobo i PocketBook

Ostrzeżenie!

Słowniki te zbudowane są na bazie strony sjp.pl. Aktualne w chwili pisania tego postu. Ze względu na ograniczenia formatów słowników zarówno dla czytników Kobo, jak i PocketBook, są one zbudowane inaczej niż wersja dla Kindle. Nie posiadam aktualnie żadnego z czytników tych marek, więc nie gwarantuję w 100% poprawnego działania. Nie pogniewam się jeśli będę dostawał jakieś informacje zwrotne na temat funkcjonowania słowników.

Ogólna charakterystyka

122946 haseł, w tym wiele zawiera w sobie więcej niż jedną niezależną definicję. Pochodna budowy słownika na stronach sjp.pl. Osiągnięcie większej estetyki wymaga ręcznych zmian, co przy ciągle "żywym" projekcie (strona sjp.pl zmienia się) jest mało sensowne.

Wersja dla Kobo ma rozmiar 5,4 MB, a dla PocketBook'ów 5 MB. Zawartość taka sama, różnica wynika z innej metody kompresji.

Gotowce do pobrania

Wersja dla Kobo:
Słownik języka polskiego dla czytników Kobo

Wersja dla PocketBook'ów:
Słownik języka polskiego dla czytników PocketBook

7 komentarzy:

 1. Przetestowałem na Pocketbooku, słownik działa, uwagi na szybko:

  - nie ma odmian, to zdaje się uroda formatu. Jeśli nie ma słowa pojawia się lista z najbliższymi podobnymi wyrazami. Na pocketbookach jest więc z tym trochę zabawy - żeby sprawdzić słowo, trzeba dotknąć ekranu trzy razy. Czasem sposób zawodzi, np. dla słowa "magnetycznej",
  - niektórych słów nie znajduje np. "niebagatelny" i "pularda" :-(
  - słowo "łaski" itp. w ogóle się nie wyszukuje, jakby "ł" było ignorowane;

  Sprawdzałem na "Słówkach" Tadeusza Boya-Żeleńskiego z WL, "14:57 do Czyty" Igora Miecika i "Sekretach Biblii" Anny Świderkówny.

  ...ale ogólnie jest nieźle, parę zrzutów: http://imgur.com/a/DGuGo/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adobe Reader ignoruje zaznaczanie całych słów, gdy zawierają polskie znaki. Jeśli otworzysz tekst w FB Readerze, większa szansa na powodzenie z "łaską".

   Usuń
  2. Uzupełnię jeszcze: na kindle słownik wyłapał słowa: "pularda", "niebagatelny", nie znalazł (podobnie jak PB) słów: "jawnogrzeszyć", "magnetycznej". A słowo "suknie" (l.mn. "suknia" - ubiór) potraktował jako miejscownik słowa "sukno".

   No i na kindle wystarczy raz dotknąć wyrazu, żeby zobaczyć definicję.

   Usuń
 2. Witam,

  Posiadam czytnik Cybook Odyssey i do pełni szczęścia brakuje mi słownika polskiego. Niestety nigdzie takiego nie mogę znaleźć w formacie (.dict; .idx). Czy jest jakaś możliwość na konwersję powyższych formatów słownika na te pasujące do czytnika Cybook? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwość z pewnością jest, ale nie mam Cybooka i nie wiem jak tam wygląda obsługa słowników. Poza tym przydałby się jakiś dowolny działający słownik do analizy, bo pod rozszerzeniem .dict mogą kryć się różne formaty…

   Usuń
  2. Dziękuję.

   W tych sprawach jestem laikiem, więc jeśli będzie Pan miał wolną chwilę i ochotę, to proszę zerknąć na słowniki z tego linku http://cybook.pl/data/uploads/slowniki_cybook.zip. One działają na moim czytniku. Natomiast na próbę sprawdziłem słownik języka polskiego w formacie .dict z tego linku: http://zabałaganionemiejsce.pl/cc-sjp i niestety czytnik ich nie widzi.

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za sjp na Pocketbook! :)

  OdpowiedzUsuń